Notes
blocks | metals | heat exchanger | pump | liquid coolant | fan | security |
Hőleadó
1) Ha jól emlékszem (anno) trisós vízben főztem a készített műszereim alu előlapját, hogy szép matt, oxidos legyen. Ezt a radiátorral is megteheted otthon. Vagy galvanizáltathatod (elox) bármilyen színűre. (ezüst, fekete, kék, sárga, piros, zöld)
2) NA Örömel beszeretném jelenteni hogy sikerül meg egyezni a radi gyártóval
Szoval két héttel ezelöt aban a szerencsében volt részem, hogy sikerül felfedeznem kicsiny hazánk (legaláb is tudomásom szerint) egyetlen Hőleadó/radiátor gyártóját.
Az itt szereplő radiátort tölük vettem.
Nem akartam el sietni a dolgot mert szerintem ez pont nekünk (vízhűtöknek) van kitalálva. Ezért hát neki fogtam a cégel egyezkedni, hogy tudok több vevöt is hozzájuk csábitani, ha jó munkát végeznek és adnak nekik kedvezményt. Azomban, sajnos a tárgyalás során orvérzést kapot az illetékes és korházban fekszik. Nem akartam tovább váratni az izgatott népet igy meg kerestem a következő illetékest és vele le tárgyaltam.
Amit sikerült al érnem az a következő: minden megrendelésünkböl elengednek 5%-ott. Ez is valami, anyit jelentene, hogy ha én most rendelném meg a fent látható radiátort akkor 25,000Ft. helyet csak 23,750Ft kellene fizetnem (ezek bruto árak). Magyarul ti jobban fogtok járni.
Ehez csupán anyit kell tenni a megrendelés esetén, hogy hivatkoztok vagy a "HWSW"-re vagy "Alexander"-re (az utobit csak azért mert szerintem azt már meg jegyezte az illetékes, mivel sokat beszéltünk)
A megrendelés a következő képen tud ki nézni:
készitesz egy rajzot a radirol (pl: méreteiröl és hogy hova/milyen rögzitöt szeretnél, talpalás, párhuzamos vagy cikcakos csövezetés, lamela sürüség, stb. egy szoval minden ami számodra egyedi igény). Ezt el faxolod nekik és ök meg mondják hogy meyibe fog kerülni mindenestül (anyagostul+munkástul+szálitás). Mint az én radiátorombol is kiderül nagyon jó az árra. Ezután hivjátok fel az illetött és tájékoztasátok, hogy a "HWSW"-röl rendeltek és hogy jár 5% ke kedvezmény (nehogy kifelejtse). És ha megbeszéltétek (azaz kell) akkor ök 2-5 nap allat el is készitik és a legközelebbi keddi napon fel szálitják neked BP-re, átvételnél lehet fizetni (ugy hogy kérlek beneteket, hogy ne járassa senki sem le a jó hirünket, azal hogy rendel aztán nem veszi át, mert akkor csak a többiek fognak szivni, hogy nem lehet többé utolag fizetni). Addnak ÁFÁS számlát ha kérsz (elöre a megrendelésnél). Szoval miden kedden jár fel a kocsijuk BP-re.
A müszaki adatok (egyébként nagyon rugalmasak, csak hát vannak teknikai határok és ezeket le irom)
Ami fix:
- réz cső (10/8cm, de most utolag azt mondták nekem hogy 15-ös is tudnak, ha valakinek az kell).
- alu lamellák. 43mm széles és 0.3mm vastag.
- Nem forasztva vannak a lamelák hannem szoknyásan rá szoritva.
- HA ESETLEK AZ ÉN VARIÁCIOMBA GONDOLKODSZ (ITT A "T" CSATLAKOZOKRA GONDOLOK, ami kicsit érdekesre sikerült):akkor érdemes azt is meg emlitenem, hogy kemény forasztást használnak, ugy hogy én nem tudnám át alakitani a végeket hagyományos T-re csak ha le fürészelem.
Mik a lehetöségek (azaz a változok):
- Szélesség 0cm-töl=======110cm-ig: 5cm-es ugrásokal
- Magasság 10cm-töl=======150cm-ig: szintén 5cm-es ugrássokal
- Lamela sürüség 2.5mm vagy 5mm-es távolságok (én az 5mm-es javaslom ha venti nélkül akarod használni, és 2.5mm ha ventivel)
- Csővezés: lehet ZZZZ alakzatban (már mint csak egy cső fut végig) vagy mind a képen látható párhuzamos megoldás (az utobbinak az az elönye, hogy le lassul a viz a radiátorban, a megnövekedet terület miat és igy több ideje van leadni a hőt). FONTOS: a két csövezés árba teljesen meg egyezik egymással, mert a felhasznált cső menyiség is azonos mind két essetben.
- Vastagság: itt a 43mm és annak töbszörösse az egyetlen lehetöség pl az egyel nagyobb 86mm-es az gyakorlatilag abol ál, hogy két radiátor van egymás mellé épitve. Ugy hogy gyakorlatilag kétszer anyiba kerül.
- Rögzitési pontok, Lábak: itt teljesen rugalmasak, meg kell mondani, hogy hogy/hova szeretnég és ugy/oda csinálják. (a radikális elkébzelések esetén érdemes a lehetöségeket telefonnon egyeztettni a terv rajz készitése ellöt).
Azt hiszem minden elmondtam a amit tudok, de nyugodtan kérdezetek, ha esetleg ki hagytam valamit.
Akkor hát jöhet a cím (kicsit maradi a cég, mert ahoz képest, hogy milyen igényes munkát végeztek, nincs sem e-mail címűk sem Web oldaluk):
INTER-TERMO RT.
PÁPA
Tel./Fax: 89/324-377
Illetékes: Molnár László-Mobil: 30-929-7519
(érdemes ött személyesen keresni a mobilján)
3) Ha a tömb rézből készült és forasztással lett összeszerelve, akkor a tömb belső felülete mindenképen kisebb-nagyobb mértékben oxidálódott!. Ezt könnyen el lehet távolítani kiskoncentrációjú sósavas kezeléssel: 2x-esére higított folyékony vízkőoldóval fel kell tölteni a tömböt és pl. gáz fölött ugy 40°C-ra felmelegítve 3÷5 percre magára hagyjuk, majd a vízkőoldót kiöntve sima csapvízel átöblítjük.
Ezután jön az "átmosás", bármilyen anyagú tömb és radiátor esetén. A rendszert feltöltjük 1 liter desztvíz(csapvíz)+ 1 kávéskanál TRISÓ (trinátrium-foszfát, melyet pl. DM-ben is lehet kapni)oldatával. Járatjuk a szivattyút kb. 10 percig, majd a "mosófolyadékot" leengedjük. A rendszert ismét feltöltjük csapvíz, vagy desztvízzel és ismét 10 percig keringtetjük.(a "mosófolyadék" nyomainak eltüntetése).Leeresztjük a vizet és most már desztvízzel töltjük fel.
A mosás oka:
- eltüntetjük a tömb elkészítésekor mindenképen visszamaradt olajfilmet, amely vízzel keveredve kitűnő táptalaja a baktériumoknak->algásodás;
- savmentesítés(rézblokknál lényeges);
- az alumínium alkatrészeken néhány mikron(!)vastag korrózióállóságot növelő oxidfilmréteg keletkezik, amely a hőátadást nem befolyásolja.
4) Calidor típust, ami szintén tagsított alumínium, mint a Romantik, csak valamivel nagyobb hőleadási teljesítménnyel rendelkezik, és házilag is bővíthető, tehát utólag is hozzákötehetk plusz tagokat. Egy 500 mm-es tag ára bruttó 3140 Ft (Thermo Kft, Moszkva tér mellett), ez 169 watt leadásra képes 60 fokos bejövő víz esetén. Az összeállításhoz szükséges plusz cuccok az még kb. 1000-1500 pínz. Ez kicsit drágább, mint a Romantik, de szvsz jobb is.
5) A radi külső tisztítására ajánlom a Brigéciolt. Ez egy zsíroldó, motormosó lötyi szintén autós cucc.Bekened a felületet vársz amíg a kosz beissza és utána lemosod. Kipróbálhatod belső mosásra is.
6) A radiátor tisztítására ötletek a Vízhűtés és rejtelmei V, 94. oldalon?
7) Na megvolt a tisztítás. Trisós víz is kilőve, mert, ha vastag az oxidréteg a rezen akkor sokáig kell áztatni benne és akkor a trisó is kikezdi a forrasztást. Meg még próbáltam a legtöbb háztartási szert, de vagy gyengék voltak, vagy a forrasztást kezdték ki. Van olyan fémtisztító, hogy Szidol azzal tisztítottam végül.