Notes
blocks | metals | heat exchanger | pump | liquid coolant | fan | security |
Fémek, korrózió
1) Az aluminium ellenálló:
- meleg es hideg ammonium-hidroxid-oldatban
- meleg es hideg ecetsav, citromsav, maleinsavoldatban
- zsirsavak oldataban
- 80% koncentracioju saletromsavban 50c alatt
- desztillalt vizben
- atmoszferaban (tengeri kivetelevel)
- ken es kenes atmoszferak, hidrogen szulfid elofordulasakor
Nem ellenálló:
- eros savak oldataiban
- alkaliakban (eros lugok, oltott mesz, friss beton, szappanoldatok)
- higany es higanysok jelenleteben
- tengervizben (pittingesedes jon letre)
- nehezfemionokat tartalmazo vizekben (banyavizek, elozoleg rez, sargarez, bronzon athaladt vizek)
- klorozott oldoszerekben
- vizmentes etil propil es butil alkoholban (viz nelkul a reteg nem tud kiepulni, a viz nyomai a korroziot megallitjak - meg szerencse)
- nedves faval erintkezes eseten
2) Az 5 ÷ 7% Sn (ón) tartalmú rézötvözeteket magyarul BRONZ!!!!!!!! ötvözeteket, rugóanyagként és csapágyként alkalmazzák, a hővezetési tényezője csak 30%-a (!!!!!) az alumíniumnak.
3) A sósavtól a forrasztó ón be fog feketedni.Ez tuti mert kipróbáltam.
A trisó+csapvíz páros sok mindenre jó.
Én acélgyapottal szoktam a dzsuvát leszedni. OBI-ban lehet venni, egy köteg 300 Ft. 000-at vegyél vagy finomabbat , az nem látszik meg a felületen.
4) Nem értelek titeket! Valahányszor fölhozom a védőanódos korróziógátlást, mély hallgatásba merül mindenki. Esetleg ez valami tabu téma? Na mind1, utánajártam, és kitaláltam egy tartós és talán megbízható megoldást:
Fogod a ceruzaelemet, mint ahogy azt már írtam és elkülöníted a külső alumínium színű (matt) részt a többi szutyoktól. Keresel a csonkon (réz blokkról van szó réz csonkkal) egy 1cm körüli részt, ahova odafér egy bilincs, és oda rátekersz ebből a cumóból annyit amennyi jólesik (mondjuk 2 réteget), majd rétekersz két réteg szigszalagot és a végén leszorítod egy bilinccsel. Persze a művelet előtt jól meg kell tisztítani a csonkot is és a cumót is. Erre jól használható a csiszolópapír, vagy a vízvezetékesnél kapható csőtisztító "szivacs". (olyan mint a szőke mosogatószivacs alsó vékony része).
Ez életetek végéig megvédi a blokkot a korróziótól, csak ügyelni kell arra, hogy ez az anód a lehető legkevesebbet oxidálódjon. ezért ajánlatos a szigszalagozást alaposan csinálni, vagy az egészet valami jó védőfestékkel bekenni.
5) vörösréz sűrűsége: 8920kg/m^3
A következő kiszerelésekben kapható (amik nekünk lényegesek):
- 20x60xL
- 20x50xL
- 20x40xL
- 15x60xL
- 15x50xL
- 15x40xL
- 10x60xL
- 10x50xL
- 10x40xL
L-et te választod meg, tetszőleges hosszúságút levágnak. Kilója kb. 1200ft, ez kb. 1.5-2 CPU blokkra elég. Ja és a fenti méretek miliméterben értendők. Kapni pl. a Bronzkernél lehet a Szabolcs utca 30. szám alatt (75 troli útvonalán, a dózsa györgy úton) T:350-04-93 (páros oldal, bemész dózsa felől és a jobb oldalon van kb. 50 méterre a saroktól. egy kis kopott táblán van kiirva hogy bronzker asszem). elég frekventált hely a vízhűtésesek körében...
6) Tavaly (kényszerből) víz- és fűtésszerelő is voltam.
Rézcsővel is dolgozatam.
Szóval azt úgy forrasztjuk, hogy:
- méretre szabjuk, vigyázunk, kogy a körkeresztmetszet tényleg kör maradjon
- fémszivaccsal megdörzsöljük a forrasztandó felületeket
- alaposan bekenjük folyasztó pasztával
- benzinlámpával (PB gázlámpával) melegítjük
- amikor a folyasztószer "átalakul", fényes lesz, adunk neki forrasztóónt is
- a forrasztóón szépen beszívódik a résbe
- addig toljuk az ónt, amíg a rés elnyeli, a felesleg lecsepeg
- nem melegítjük tovább,
Ez működik Réz-Réz között (Vörös, sárga) Nem működik VAS ötvözet és réz között valamint "réz és alu között", oda kevés a hő és a folyató anyag (amit a rézhez használnak) határeset.
Erre van egy Gáz/Oxigén keveréket előállító készülék aszem a "zöldségesnél" ROXY néven árulják. Használata "tapasztalatot" igényel!!! A forrasztó anyag meg a klímásoknál kapható bevonatos pálca. Valami ezüst-szulfid+folyatóanyag ha minden igaz.
Mielött a réz és alu közötti forrasztásra lehurrognátok ezt én egy légkondi szerelőtől hallottam aki régebben hűtőket szerelt, aszonta hogy ezzel a technológiával forrasztottak már réz csőhöz alu elpárologtatót és 5 év múlva sem volt vele gond.
7) Forrasztáshoz először is venni kell egy tégely folyasztószert. Tökmindegy milyen 300Ft. Kicsit megreszeled a cuccost amit forrasztanál, aztán bekened a folyasztószerrel, és ha nincs kézi forrasztód akkor irány a gáztüzhely... Ha régi hagyományos van akkor felhajtod az edény támasztó rácsot és szinte mindent meg lehet forrasztani vele. Jól felhevited aztán rányomod a cint ( nem a cint kell felmelegíteni!! hanem amit forrasztasz) A folyasztószer szinte csodákra képes mostanában már a sima drótforrasztásra is használom mert sokkal jobban megfogja a cin..